Wspomnienia z walk o Festung Posen 1945

wieczór49-il01-thumbTowarzystwo Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na czterdziesty dziewiąty Wieczór Historyczny w piątek 12 czerwca 2015 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy placu Edmunda Bojanowskiego 2. Na naszym spotkaniu zostanie zaprezentowana najnowsza książka Wydawnictwa Pomost autorstwa dr. hab. Adama Czabańskiego „Wspomnienia mieszkańców Junikowa z wydarzeń ze stycznia i lutego 1945 roku. Analiza socjologiczna”.

Nasz gość – dr hab. Adam Czabański – w swoim wystąpieniu w sali sesyjnej opowie między innymi o traumach oraz innych przeżyciach, związanych z bezpośrednim doświadczeniem działań wojennych przez cywilnych mieszkańców tej części Poznania leżącej również bardzo blisko Lubonia.

Jak sam autor pisze: Mieszkańcy Junikowa w trakcie walk frontowych zetknęli się z licznymi sytuacjami traumatycznymi. Byli świadkami śmierci współmieszkańców lub żołnierzy walczących stron. W umysłach dzieci i młodych ludzi pozostawiło to niezatarte piętno. Na obszarze Junikowa zabitych zostało według relacji świadków przynajmniej 44 Niemców (przede wszystkim żołnierzy), ośmiu żołnierzy sowieckich oraz ośmiu mieszkańców Junikowa, w tym jeden narodowości niemieckiej. Ofiar wśród żołnierzy obydwu stron było z pewnością więcej. Na tym obszarze trudno było nie natknąć się na ludzkie zwłoki. Do tych okropności dochodził też widok zabitych zwierząt, zwłaszcza koni (chociażby na ulicy Junikowskiej). Wielu Junikowian zapamiętało także sceny z rannymi.

Warto też zacytować wspomnienia Lucyny Rochowicz z domu Knach: Tak wszyscy tutaj siedzimy i nagle taki krzyk się zrobił… Bo oni (Rosjanie) wychodzili wciąż na zwiady. Niemcy z tego bunkra (na obecnymi osiedlu Kopernika) ich zaatakowali. Jednego trafili w brzuch, drugi nie wiem. Obydwoje przywlekli się. Ten jeden padł na progu i krwią się zalał i zaraz zmarł… Drugiego zabrali koledzy do szpitala polowego. A ten zginął.

Dr hab. Adam Czabański jest kierownikiem Pracowni Socjologii Zdrowia i Patologii Społecznych w Katedrze Nauk Społecznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wśród swoich zainteresowań pozanaukowych wskazuje historię (zwłaszcza XIX i XX wieku), ponadto zbiera skamieniałości, lubi także z głazów wznosić w przydomowym ogrodzie skalniaki. Słucha muzyki filmowej, a ponadto ciągle poszukuje muzyki niszowej i niebanalnej. Trochę gra na fortepianie, ale na poziomie amatorskim. Żonaty, jest ojcem dwóch synów i córeczki.

W trakcie spotkania autor będzie podpisywał swoją najnowszą książkę, którą będzie można nabyć w promocyjnej cenie. W holu natomiast będzie można obejrzeć wystawę „W 70. rocznicę zakończenia walk o Luboń i okolice” czynną jeszcze do końca czerwca w godzinach pracy urzędu.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak

 

Żołnierze sowieccy pozujący do pamiątkowego zdjęcia krótko po zakończeniu walk o Festung Posen w 1945 roku. Zbiory © Janusza Steciuka

Żołnierze sowieccy pozujący do pamiątkowego zdjęcia krótko po zakończeniu walk o Festung Posen w 1945 roku. Zbiory © Janusza Steciuka

Zdjęcie lotnicze z widocznym rozległym kompleksem zabudowań cegielni w Rudniczu. W styczniu 1945 roku toczyły się o nie trzydniowe ciężkie walki.

Zdjęcie lotnicze z widocznym rozległym kompleksem zabudowań cegielni w Rudnicze. W styczniu 1945 roku toczyły się o nie trzydniowe ciężkie walki.

Okładka najnowszej książki Adama Czabańskiego „Wspomnienia mieszkańców Junikowa z wydarzeń ze stycznia i lutego 1945 roku. Analiza socjologiczna”.

Okładka najnowszej książki Adama Czabańskiego „Wspomnienia mieszkańców Junikowa z wydarzeń ze stycznia i lutego 1945 roku. Analiza socjologiczna”.

Opublikowano w kategorii Artykuły, Media i prasa, Wieczory historyczne.