Walończycy oraz Posen 1945…

wieczor41zaproszenieMINI1Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na czterdziesty pierwszy Wieczór Historyczny w piątek 21 lutego 2014 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy placu Edmunda Bojanowskiego 2.

W pierwszej części spotkania, w sali sesyjnej, Tomasz Borowski zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Ostatnia krew na Pomorzu. Leon Degrelle i walońscy ochotnicy Waffen SS, luty-maj 1945”. Autor książki od wielu lat bada dzieje cudzoziemskich formacji ochotniczych Waffen SS z postawieniem nacisku na jednostki skandynawskie, francuskie oraz walońskie. Dzięki kontaktowi z zagranicznymi autorami i historykami ma dostęp do wielu nieznanych szerszemu gronu archiwów zarówno jeśli chodzi o materiał wspomnieniowy jak i fotograficzny. Stara się przybliżyć czytelnikom wiele nieznanych faktów, będących symbolami tragicznych, ostatnich tygodni drugiej wojny światowej, które stały się dla wielu mitycznym Zmierzchem Bogów.
28. Ochotnicza Dywizja Grenadierów SS Wallonien, składająca się w znakomitej większości z francuskojęzycznych obywateli Królestwa Belgii, od lutego do maja 1945 roku toczyła na Pomorzu Zachodnim u boku Niemców krwawe walki z Armią Czerwoną. Niniejsza praca, bazując na niepublikowanych wcześniej wspomnieniach uczestników tych wydarzeń, opowiada tragiczną historię walońskich ochotników, którzy za wszelką cenę starali się powstrzymać napór nieprzyjaciela stojącego u bram Trzeciej Rzeszy.
W drugiej części spotkania Maciej Karalus, prowadzący Wydawnictwo Pomost, opowie o polskim wydaniu książki Günthera Baumanna „Poznań’45. Bastion nad Wartą”. W opinii prelegenta jest to najpełniejsza i najbardziej obiektywna publikacja dotycząca całościowego przebiegu walk o Twierdzę Poznań w 1945 roku. Oczywiście nie jest ona pozbawiona subiektywnego spojrzenia strony niemieckiej, gdyż sam autor był podporucznikiem i uczestnikiem tych wydarzeń, a książka w głównej mierze opiera się na relacjach strony niemieckiej. Mimo to na pełniejszą monografię opisującą cały przebieg wydarzeń rozgrywających się w Poznaniu w 1945 roku polski czytelnik będzie musiał zapewne jeszcze długo poczekać.
Jak we wstępie do książki pisze Wilhelm Berlemann bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że Maciej Karalus zamierza opublikować w języku polskim nasze wydawnictwo „Poznań’45. Bastion nad Wartą”. Jest on bowiem od wielu lat niestrudzenie zaangażowany w to, by tragiczne wydarzenia z 1945 roku badać w szczegółach, uwzględniając przy tym fakt, że jeszcze żyjący kombatanci obu stron mogą mieć różne punkty widzenia.
Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
© Przemysław Maćkowiak

Okładka najnowszej książki Tomasza Borowskiego „Ostatnia krew na Pomorzu. Leon Degrelle i walońscy ochotnicy Waffen SS, luty-maj 1945”.

Okładka najnowszej książki Tomasza Borowskiego „Ostatnia krew na Pomorzu. Leon Degrelle i walońscy ochotnicy Waffen SS, luty-maj 1945”.

Opublikowano w kategorii Artykuły.