Unikatowy Chevrolet na Dniach Twierdzy

canadasluzaMINIW trakcie zwiedzania Śluzy Katedralnej podczas Dni Twierdzy Poznań zaprezentowany zostanie unikatowy wojskowy samochód ciężarowy Chevrolet C60-S w malowaniu pustynnym. Został on wyprodukowany w grudniu 1942 roku w kanadyjskich zakładach General Motors dla armii brytyjskiej. Swoją służbę rozpoczął natomiast w Afryce Północnej w artylerii, jako zaplecze techniczne.

Właścicielem samochodu jest członek TMML-u oraz pasjonat motoryzacji Grzegorz Frąckowiak. Jest on nie tylko kolekcjonerem zabytkowych pojazdów, ale przede wszystkim osobą zajmującą się ich pieczołowitą renowacją. Chevrolet został w pełni odrestaurowany w 2012 roku w Poznaniu z największą starannością i dbałością o zachowanie najdrobniejszych nawet szczegółów. Obecnie jest też jedynym w Polsce, w takiej wersji. Oryginalny w ponad 95 procentach zachował się w znakomitej kondycji technicznej. Od momentu odkąd opuścił fabrykę 70 lat temu przejechał dotąd tylko 19 tysięcy mil.

Takie same ciężarówki użytkowały Polskie Siły Zbrojne w czasie II wojny światowej, w tym również 2. Korpus dowodzony przez generała Władysława Andersa. Samochód nosi oznakowanie 15. Pułku Ułanów Poznańskich, który był jednostką rozpoznawczą
5. Kresowej Dywizji Piechoty.

Podczas naszej kolejnej tegorocznej imprezy fortecznej będzie można poznać dokładniej jego historię oraz dowiedzieć się dlaczego właśnie tak został oznakowany.

© Przemysław Maćkowiak

Jedyny w Polsce w takiej wersji, egzemplarz kanadyjskiego Chevroleta C60-S na placu broni poznańskiego fortu VIIa podczas Fortecznego Weekendu w 2013 roku zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia. Fot. © Maciej Wachowski

Jedyny w Polsce w takiej wersji, egzemplarz kanadyjskiego Chevroleta C60-S na placu broni poznańskiego fortu VIIa podczas Fortecznego Weekendu w 2013 roku zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia.
Fot. © Maciej Wachowski

Opublikowano w kategorii Artykuły.