Tajemnice Poznania w Śluzie Katedralnej

Tajemnice Poznania w Śluzie KatedralnejSerdecznie zapraszamy w sobotę 22 lutego 2014 roku o godzinie 12:00 na poznańską wyspę tumską na pierwsze spotkanie odbywające się w ramach cyklu „Ostrów Tumski w samo południe” zorganizowanego przez Centrum Turystyki Kulturowej Trakt. Jego tematem wiodącym będą tajemnice twierdzy poligonalnej, a w trakcie spaceru będzie można zwiedzić zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej. Zapewne będzie to gratka dla miłośników fortyfikacji, gdyż remontowany obiekt nie jest jeszcze oddany do użytku.

Poznańska twierdza poligonalna była jednym z najpotężniejszych dziewiętnastowiecznych zespołów budowli militarnych w Europie. Zrealizowana w latach 1828-1869 wyróżniała się zarówno walorami architektonicznymi, jak i obronnymi. To ogromne przedsięwzięcie inżynierskie nie pozostało też bez wielopłaszczyznowego wpływu na rozwój miasta. Do czasów dzisiejszych zachowały się jednak tylko skromne relikty umocnień zniesionych w kilku etapach.

Inspiracją zorganizowania spotkania jest odcinek „Tajemnic Poznania” poświęcony właśnie twierdzy poligonalnej. W tym cyklicznym magazynie przestawiane są mało znane aspekty historii stolicy Wielkopolski. Z jednej strony są to wydarzenia, o których niewiele osób pamięta, z drugiej dobrze znane fakty, ale pokazywane z zupełnie nowego punktu widzenia. Pomysłodawcą programu jest Błażej Wandke – wydawca oraz dziennikarz telewizji WTK.

W przygotowaniu materiału nie zabrakło również ekipy rekonstrukcyjnej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia odtwarzającej scenki z życia poznańskiego garnizonu. Członkowie stowarzyszenia wystąpili w umundurowaniu 6. Pułku Grenadierów Grafa Kleista von Nollendorfa stacjonującego w poznańskich koszarach przy ulicy Bukowskiej oraz w strojach cywilnych. Zaaranżowane sceny przedstawiały sztab, ćwiczenia żołnierzy w strzelaniu w kaponierze, ratowanie rannego oraz kasyno oficerskie odwiedzane przez…. eleganckie panie.

W trakcie spotkania będzie można obejrzeć ten odcinek „Tajemnic Poznania”, a po odrestaurowanych umocnieniach oprowadzi Przemysław Maćkowiak. Brał on udział w przygotowaniu materiału, zarówno jako znawca fortyfikacji, jak i rekonstruktor.

Zbiórka o godzinie 12:00 na poznańskim Ostrowie Tumskim przed zachodnim przyczółkiem Śluzy Katedralnej przy ulicy Dziekańskiej.

© Przemysław Maćkowiak

Program „Tajemnice Poznania” z udziałem Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia

Odcinek programu telewizyjnego „Tajemnice Poznania” poświęcony twierdzy poligonalnej był kręcony jesienią ubiegłego roku w dziewiętnastowiecznych umocnieniach z udziałem ekipy rekonstrukcyjnej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia. Fot. © Mark Krol

Opublikowano w kategorii Artykuły.