Strefa Militarna – Podrzecze 2013

strefamilitarna2013zaproszenieMINISerdecznie zapraszamy w dniach 12-14 lipca 2013 roku (piątek-niedziela) na zlot grup rekonstrukcyjnych odbywający się w Podrzeczu koło Gostynia.


Od sześciu lat Zlot Grup Rekonstrukcyjnych i Historycznych Pojazdów Wojskowych Strefa Militarna stanowi jedną z największych w Polsce imprez, na których spotykają się miłośnicy „historii ożywionej”. Biorą w niej udział środowiska zajmujące się odtwórstwem historycznym oraz kolekcjonerzy, nie tylko z kraju, ale także z zagranicy. Zasadniczym jej celem jest integracja oraz prezentacja dorobku wszelkich grup rekonstrukcyjnych zajmujących się historią wojskowości polskiej oraz obcej od czasów średniowiecza, aż do czasów współczesnych.
W trakcie zlotu Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia postara się odtworzyć klimat garnizonu poznańskiej twierdzy sprzed 1918 roku, prezentując dioramę pruskiego posterunku wojskowego obsadzonego przez żołnierzy 1. Zachodniopruskiego Pułku Grenadierów Grafa Kleista von Nollendorfa nr 6. Ta doborowa jednostka powstała w 1772 roku, a od lat osiemdziesiątych XIX wieku w całości stacjonowała w nowoczesnych koszarach w Poznaniu przy ulicy Bukowskiej. Brała też czynny udział w najważniejszych bitwach Wielkiej Wojny.
Zwiedzających na pewno zainteresuje również pokaz mody historycznej w sobotni wieczór, w którym weźmiemy udział. U boku żołnierzy wystąpią panie w stylizowanych strojach z epoki.
Wstęp jest wolny, w godzinach określonych w programie zlotu. Szczegółowe informacje na http://www.strefamilitarna.info/sm/
Relację z wydarzenia zamieścimy po powrocie.
Do zobaczenia w Podrzeczu, pogoda ma dopisać!
© PM, MD

strefamilitarna2013zaproszenie

Diorama przygotowana przez Sekcję Historyczną TMML podczas ubiegłorocznej Strefy Militarnej w Podrzeczu.
Fot. © Maciej Wachowski

Opublikowano w kategorii Artykuły.