Powrót do syberyjskiego zesłania

kromka chleba-zaproszenie-il02-thumbW środę 1 marca 2017 roku o godz. 17.30 w Kinie Rialto w Poznaniu odbędzie się promocja książki Dagmary Dworak Kromka chleba wydanej przez Dom Wydawniczy „Rebis” oraz emisja filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem. Spotkanie poprowadzi Jacek Kosiak z Radia Merkury. Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów!

We wstępie Dagmara Dworak stwierdza: Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie [...]. Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej.

W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń – Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania.

Do książki jest dołączony jedyny w swoim rodzaju film: dokument z wyprawy Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami z epoki.

Dagmara Dworak, córka Bogusława Żukowskiego, współbohatera książki. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, kilkanaście lat pracowała jako makler i bankowiec oraz prowadziła agencję reklamową. Zapalona fotografka, autorka zdjęć publikowanych w przewodnikach. Od lat odwiedza nietypowe miejsca, z dala od głównych szlaków turystycznych.

Odbyła dwie wyprawy na Syberię w poszukiwaniu grobu babci. W pierwszą zabrała także ojca, umożliwiając mu wzruszający powrót do przeszłości i spotkania ze znajomymi z czasów zesłania. Nakręciła wtedy fascynujący film o gehennie rodziny i jej dramatycznej podróży z Hajnówki do dalekiej Gramatuchy. Pasją historyczną zaraziła całą rodzinę, czego dowodem są wieloletnie rozmowy z ojcem i jego siostrą, dzięki którym mogła powstać Kromka chleba.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Kina Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań.

© Przemysław Maćkowiak

 

Zaproszenie na promocję książki Dagmary Dworak „Kromka chleba” oraz emisję filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem Materiały promocyjne © Domu Wydawniczego „Rebis”.

Zaproszenie na promocję książki Dagmary Dworak Kromka chleba oraz emisję filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem Materiały promocyjne © Domu Wydawniczego „Rebis”.

Okładka książki Dagmary Dworak „Kromka chleba”. Materiały promocyjne © Domu Wydawniczego „Rebis”.

Okładka książki Dagmary Dworak Kromka chleba. Materiały promocyjne © Domu Wydawniczego „Rebis”.

Ta historia jest mi szczególnie bliska. Też straciłem na Wschodzie w mrokach totalitaryzmu rodzinę, a z nią ważną część tożsamości. Wiem, jak obsesyjna może być potrzeba powrotu. Dlatego rozumiem, ale i podziwiam bohatera, że po siedemdziesięciu latach wraca do dziecięcej traumy. Przemierza szlaki rodzinnej tułaczki, szuka grobu matki, decyduje się spojrzeć w oczy historii. Podziwiam i zazdroszczę, że tyle udało się odnaleźć. Polecam Kromkę chleba, książkę i film.

Bogusław Chrabota (redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”).

Przejmująca opowieść.

Wiesław Adamczyk (autor bestsellera Kiedy Bóg odwrócił wzrok).

Jak ocenić historię, wobec której jest się kompletnie nieobiektywnym?

Ilością wypłakanych łez.

Jak wyrazić pragnienie, żeby tę historię poznali inni?

Wybuchami niepohamowanego śmiechu i minutami głębokiego wzruszenia…

Znam tę historię od dziecka. Wzrastałam, słuchając jej zimowymi wieczorami.

Teraz i Ty możesz ją poznać.

Historię piękną i straszną. Tym bardziej wstrząsającą, że płynącą z głębi serca dzieci, które ją przeżyły.

Dzięki Danusi i Bogusławowi, mojemu ukochanemu Wujostwu, wszyscy możemy przekonać się, jakimi szczęściarzami jesteśmy, żyjąc w czasie pokoju…

Cieszę się bardzo, że została spisana. Dzięki temu i moje dzieci będą bogatsze o te wyjątkowe wspomnienia.

Joanna Brodzik (aktorka, najstarsza z pięciorga wnucząt Jadzi, współbohaterki książki).

Opublikowano w kategorii Artykuły, Imprezy i rekonstrukcje, Media i prasa.