Polska i Polacy podczas II wojny światowej

orzelniezlomnyMINISerdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów w środę 27 listopada 2013 roku o godz. 17.00 na spotkanie z profesor Halik Kochanski, autorką książki „Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej” wydanej w serii „Historia” przez Dom Wydawniczy „Rebis”. Odbędzie się ono w Auli im. Henryka Łowmiańskiego na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jesienią 1939 roku III Rzesza i Związek Radziecki podzieliły Polskę między siebie i  zaprowadziły na jej terenie rządy terroru rasowego i ideologicznego. W trakcie kolejnych planowych  mordów życie straciły miliony Polaków. Polscy Żydzi mieli zniknąć, Słowianie zaś zamienić się w półanalfabetów i niewolników.

Książka Halik Kochanski wypełnia lukę w drugowojennej historii naszego kraju. Jest to niezwykle ważna próba ujęcia w jednym tomie losu zarówno tych, którzy zostali uwięzieni w okupowanej Polsce, jak i tych, którym udało się z niej wydostać. Wielu z tych ostatnich jest dobrze znanych. Byli pilotami myśliwskimi w bitwie o Anglię, kryptologami łamiącymi szyfr Enigmy, czy bohaterskimi zdobywcami Monte Cassino. Jednak książka ta mówi także o niezwykłych losach Polaków, którzy dostali się w pułapkę sowieckiego GUŁagu, polskich sierot w Indiach, polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie i polskich nauczycieli na terenie Węgier.

Polacy, gdziekolwiek się znaleźli, walczyli. W II Korpusie, w szeregach Armii Krajowej, Armii Berlinga czy w żydowskich organizacjach bojowych. Nie przyjmując do wiadomości klęski, stawiali opór poprzez niezliczone akty osobistej odwagi, niezłomności i dobroci.

„Orzeł niezłomny” oparty jest nie tylko na bogatej literaturze i dokumentach, ale także na licznych wspomnieniach i wywiadach ze świadkami wydarzeń, którzy  dają  przekonujące świadectwo trwania narodu mimo skrajnie nieprzyjaznych warunków.

Halik Kochanski studiowała historię współczesną na Balliol College w Oksfordzie. Doktorat obroniła na King’s College w Londynie. Wykładała w King’s College oraz w University College w Londynie, występowała także z referatami na konferencjach poświęconych historii wojskowości. Jest autorką licznych artykułów oraz książki „Sir Garnet Wolseley: Victorian Hero”. Jest członkinią Royal Historical Society, Army Records Society oraz Society for Army Historical Research, a także British Commission for Military History oraz Institute for Historical Research. Obecnie jest jednym z jurorów Medalu Templera, przyznawanego najlepszym książkom historycznym.

Co szczególnie ważne w kontekście tej książki – Halik Kochanski jest córką Polaków, którzy w wyniku wojennej zawieruchy znaleźli się na obczyźnie.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Collegium Historicum, ul. Święty Marcin 78, Poznań

© Przemysław Maćkowiak

Okładka najnowszej książki profesor Halik Kochanski „Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej”.

Okładka najnowszej książki profesor Halik Kochanski „Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej”.

Opublikowano w kategorii Artykuły.