Polakom i psom wstęp wzbroniony!

polakom i psom-zaproszenie-il03-thumbSerdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów w czwartek 23 lutego 2017 roku o godz. 18.00 do Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu na panel dyskusyjny połączony z promocją książki Piotra Świątkowskiego „Polakom i psom wstęp wzbroniony.  Niemiecka okupacja w Kraju Warty” wydanej przez Dom Wydawniczy „Rebis”.

W większości książek związanych z okupacją niemiecką autorzy przedstawiają życie codzienne Polaków w Generalnym Gubernatorstwie. Piotr Świątkowski bez znieczulenia ukazuje obraz okrucieństw Niemców w Kraju Warty i szuka śladów wojny w naszych czasach. Odwiedza Polaka, który pomagał Niemcom w obozie w Chełmnie nad Nerem, razem z rodziną Franciszka Witaszka obala mit doktora–truciciela, wysłuchuje volksdeutscha, który nie czuje się winny, jedzie do niewielkiej wioski nad Prosną szukać ostatniego żyjącego świadka śmierci Żydów. W historiach tych przewija się też i spina książkę swoistą klamrą postać prof. Edwarda Serwańskiego, działacza konspiracyjnej niepodległościowej organizacji Ojczyzna, który za swoją niezłomną postawę był więziony we Wronkach, a później inwigilowany do 1989 roku przez SB.

Piotr Świątkowski jest dziennikarzem Polskiego Radia w Poznaniu, współpracownikiem dominikańskiego miesięcznika „W drodze”, autorem audycji i reportaży historycznych. Razem z historykiem Jarosławem Burchardtem wydał książkę „Szpieg, który wiedział za mało. Tajemnice kontrwywiadu PRL” poświęconą Zenonowi Celegratowi, agentowi CIA z Leszna.

W panelu dyskusyjnym głos zabiorą historycy zajmujący się okupacją oraz świadkowie historii i jednocześnie bohaterowie książki: prof. Maciej Serwański, dr Agnieszka Łuczak, Jarosław Burchardt, Leszek Wróbel oraz Piotr Świątkowski, a poprowadzi go Jacek Kosiak z Radia Merkury.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Poznań, sala nr 1.

© Przemysław Maćkowiak

 

Zaproszenie na panel dyskusyjny połączony z promocją książki Piotra Świątkowskiego „Polakom i psom wstęp wzbroniony.  Niemiecka okupacja w Kraju Warty”.

Zaproszenie na panel dyskusyjny połączony z promocją książki Piotra Świątkowskiego „Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty”. Materiały promocyjne © Domu Wydawniczego „Rebis”.

Gauleiter oraz namiestnik Rzeszy w Kraju Warty (Reichsstatthalter) Artur Greiser wizytujący oddziały wojskowe na dzisiejszym Placu Wolności.

Gauleiter oraz namiestnik Rzeszy w Kraju Warty (Reichsstatthalter) Artur Greiser wizytujący oddziały wojskowe na dzisiejszym Placu Wolności. Materiały promocyjne © Domu Wydawniczego „Rebis”.

Okładka najnowszej książki Piotra Świątkowskiego „Polakom i psom wstęp wzbroniony.  Niemiecka okupacja w Kraju Warty”.

Okładka najnowszej książki Piotra Świątkowskiego „Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty”. Materiały promocyjne © Domu Wydawniczego „Rebis”.

Spotkanie było bardzo interesujące i w dyskusji zabrali głos zarówno naukowcy, jak i osoby pasjonujące się historią. Książka o charakterze reporterskim wnosi wiele nowego w rozważaniach o funkcjonowaniu w Kraju Warty. Wyjątkowo cenne są też zawarte w niej relacje coraz szybciej odchodzących świadków. Teraz tylko należy znaleźć czas na lekturę... Zbiory © Przemysława Maćkowiaka.

Spotkanie było bardzo interesujące i w dyskusji zabrali głos zarówno naukowcy, jak i osoby pasjonujące się historią. Książka o charakterze reporterskim wnosi wiele nowego w rozważaniach o funkcjonowaniu mieszkańców Kraju Warty. Wyjątkowo cenne są też zawarte w niej relacje coraz szybciej odchodzących świadków. Teraz tylko należy znaleźć czas na lekturę… Zbiory © Przemysława Maćkowiaka.

Opublikowano w kategorii Artykuły, Imprezy i rekonstrukcje, Media i prasa.