Pierwsze takie zwiedzanie Śluzy Katedralnej

sluza katedralnazaproszenieminiPoznańska twierdza poligonalna była jednym z najpotężniejszych dziewiętnastowiecznych zespołów budowli militarnych w Europie. Mimo to do dziś dobrze zachowały się tylko nieliczne obiekty, jak zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej, adaptowany obecnie dla potrzeb muzealnych. Po raz pierwszy publicznie będzie można go zwiedzić w dniach 24-25 sierpnia 2013 roku w trakcie Dni Twierdzy Poznań.

Umocnienia wzniesiono w latach 1828-1869 według założeń szkoły nowopruskiej stanowiącej odmianę systemu poligonalnego. Wyróżniały się one zarówno walorami architektonicznymi, jak i obronnymi, a zastosowane tutaj nowatorskie rozwiązania stały się wzorcem dla budowanych później twierdz. Umocnienia Ostrowa Tumskiego umożliwiające obronę okrężną stanowiły dodatkową cytadelę wewnętrzną. W ich skład wchodziła między innymi Śluza Katedralna będąca jedną z pierwszych budowli hydrotechnicznych twierdzy. Zrealizowana w zasadniczej części w latach 1834-1838 pełniła przede wszystkim funkcję jazu spiętrzającego w przypadku zagrożenia wody Cybiny. Zapewniała ona także komunikację między Tumem oraz Śródką.

W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów odbywającej się 18 maja Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia oraz Centrum Turystyki Kulturowej Trakt przygotowało limitowane zwiedzanie Śluzy Katedralnej, ograniczone przede wszystkim rygorami placu budowy. Zainteresowanie było ogromne i z tego też względu pojawił się zamysł przygotowania większej imprezy o formule zbliżonej do organizowanego przez stowarzyszenie od dwunastu lat fortecznego Lubońskiego Rajdu Rowerowo-Pieszego Śladami Historii oraz od pięciu lat Fortecznego Weekendu. Dzięki ścisłej współpracy z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną dojrzewał od pewnego czasu pomysł przekształcenia wcześniejszych imprez w Dni Twierdzy, podobnie jak to się dzieje w innych miastach-twierdzach nie tylko w kraju, ale także zagranicą. Założeniem było udostępnienie w ciągu jednego weekendu kilku obiektów poprzez różnych partnerów, połączonych specjalną autobusową trasą turystyczną ułatwiającą łatwiejsze korzystanie z oferty.

Marzenie się ziściło i w dniach 24-25 sierpnia po raz pierwszy impreza odbędzie się jako Dni Twierdzy Poznań. W jej ramach TMML oraz CTK Trakt po raz pierwszy w tak dużym zakresie pokaże remontowany zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej adaptowany dla potrzeb Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania. W jego wnętrzu zostanie przygotowana przy współpracy z Fabryką Umundurowania Braci Kłoskowskich Hero Collection okazjonalna wystawa pokazująca przekrojowo uniformy potencjalnych użytkowników obiektu w XIX i XX wieku. Odbędą się również prelekcje związane z tematyką fortecznego dziedzictwa kulturowego oraz związanej z nim turystyki. Naszymi gośćmi będą prof. Jan Skuratowicz, dr Magdalena Maćkowiak, Robert Mirzyński oraz Leszek Adamczewski. W trakcie imprezy będzie miała również premiera audiobooka z książką Piotra Bojarskiego Rache znaczy Zemsta, a autor będzie podpisywał swoje książki.

W przestrzeni Ostrowa Tumskiego pojawią się rekonstruktorzy, przede wszystkim w mundurach oraz strojach sprzed 1918 roku przybliżając klimat tych lat. Przygotowane zostaną również inscenizacje z okresu Kampanii Wrześniowej 1939, pokazy mody historycznej, nie zabraknie też zabytkowych pojazdów, w tym jedynego w Polsce Chevroleta Canady C60-S. Będzie też można przejechać się bryczką, zapoznać się dawnym rzemiosłem.

Pełen program już niedługo na: www.tmmlsh.pl,
facebook.com/Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia.

© Przemysław Maćkowiak

Główną atrakcją imprezy będzie wyjątkowa możliwość obejrzenia przyczółka zachodniego Śluzy Katedralnej z lat 1834-1838. Na zdjęciu dziedziniec wewnętrzny podczas prowadzonych w tym roku prac budowlanych. Fot. © Przemysław Maćkowiak

Główną atrakcją imprezy będzie wyjątkowa możliwość obejrzenia przyczółka zachodniego Śluzy Katedralnej z lat 1834-1838. Na zdjęciu dziedziniec wewnętrzny podczas prowadzonych w tym roku prac budowlanych.
Fot. © Przemysław Maćkowiak

Dziedziniec Śluzy Katedralnej w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów. Fot. © Maciej Wachowski

Dziedziniec Śluzy Katedralnej w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów. Fot. © Maciej Wachowski

Zwiedzanie Śluzy Katedralnej uatrakcyjni pokaz mundurów z okresu Wielkiej Wojny oraz cywilnych strojów z epoki odbywający się na Moście Jordana. Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia bowiem otrzymało na tegorocznej Strefie Militarnej w Podrzeczu prestiżowe wyróżnienie w tej kategorii. Fot. © Maciej Wachowski

Zwiedzanie Śluzy Katedralnej uatrakcyjni pokaz mundurów z okresu Wielkiej Wojny oraz cywilnych strojów z epoki odbywający się na Moście Jordana. Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia bowiem otrzymało na tegorocznej Strefie Militarnej w Podrzeczu prestiżowe wyróżnienie w tej kategorii. Fot. © Maciej Wachowski

 

Opublikowano w kategorii Artykuły.