Opcja niemiecka?

opcja niemiecka-okładka01-thumbSerdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów we wtorek 4 listopada 2014 roku o godz. 18.00 do Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu na spotkanie z Piotrem Zychowiczem, autorem książki „Opcja niemiecka” opublikowanej przez Dom Wydawniczy „Rebis”. Poprowadzi je historyk dr Bartosz Kruszyński.

Podczas II wojny światowej nie wszyscy Polacy byli nastawieni antyniemiecko. Wielu polityków i szereg organizacji starało się podjąć współpracę z III Rzeszą i u jej boku stworzyć okrojone państwo polskie. Zwolennikami „opcji niemieckiej” nie kierowała sympatia do Adolfa Hitlera i jego chorej ideologii, ale zdrowy rozsądek. Uważali, że kompromis z okupantem pozwoli ograniczyć cierpienia ludności cywilnej i skupić wysiłki na walce z największym wrogiem Rzeczypospolitej – Związkiem Sowieckim. Mimo patriotycznej motywacji tych ludzi ich działania stanowią w Polsce temat tabu. Historycy uważają go za niebezpieczny i niewygodny. „Opcja niemiecka” to pierwsza książka, która ujawnia sensacyjne kulisy współpracy Polaków z III Rzeszą.

Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o drugiej wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Jest dziennikarzem „Rzeczpospolitej” i tygodnika „Uważam Rze” oraz zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Poznań, sala nr 1

© Przemysław Maćkowiak

 

opcja niemiecka-okładka01-622px

Nie mieliśmy polskiego Quislinga, głosi legenda. Nie dodaje, że stało się tak dlatego, iż to Adolf Hitler nie był nim zainteresowany. Piotr Zychowicz w swojej książce pokazuje, iż wśród Polaków nie brakowało kandydatów do odegrania takiej roli i – co udowadnia – nie w każdym wypadku ich zdrada wyszłaby Polsce na złe.

Rafał A. Ziemkiewicz (autor książek Jakie piękne samobójstwo, Michnikowszczyzna, Polactwo).

„Opcja niemiecka” jest pierwszą próbą całościowego przedstawienia działalności tych Polaków, którzy podczas II wojny światowej opowiadali się za współpracą polityczną z Niemcami. To wypełnienie jednej z wciąż licznych w naszych dziejach „białych plam”. Choć jest to książka publicystyczna, to zarówno jej lektura, jak i spojrzenie na bibliografię dowodzą, że autor – historyk z wykształcenia – rzetelnie skorzystał z ogromu źródeł. Dodatkową jej zaletą, znaną czytelnikom z poprzednich książek Zychowicza, jest jego nie skrywane zaangażowanie w temat. Czyta się znakomicie!

Tadeusz Kisielewski (autor Zamachu, Zabójców, Zatajonego Katynia 1941)

Opublikowano w kategorii Artykuły, Imprezy i rekonstrukcje, Media i prasa.