O poznańskiej Bramie Berlińskiej…

bramaberlinskazaproszenieminiSerdecznie zapraszamy w niedzielę 23 czerwca 2013 roku o godz. 12.00 na prelekcję Przemysława Maćkowiaka poświęconą Bramie Berlińskiej poznańskiej twierdzy poligonalnej. Odbędzie się ona w ramach cyklu imprez „Niedziela na Świętym Marcinie” przygotowywanych przez Centrum Kultury Zamek.

 Twierdza poligonalna w Poznaniu zrealizowana w latach 1828-1869 stanowiła jeden z najciekawszych i największych dziewiętnastowiecznych zespołów budowli militarnych w Europie. Jej najbardziej charakterystycznymi dziełami były bramy zapewniające komunikację z wnętrzem ufortyfikowanego miasta. Te newralgiczne w systemie obronnym miejsca z jednej strony wymagały zastosowania specjalnych zabezpieczeń, z drugiej – były, w przeciwieństwie do innych dzieł fortyfikacyjnych, powszechnie dostępne. Wśród nich wyróżniała się Brama Berlińska powstała w latach 1843-1850, która była jedną z ciekawszych architektonicznie poznańskich bram oraz jedną z najważniejszych komunikacyjnie.
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu imprez „Niedziela na Świętym Marcinie” ożywiających przestrzeń ulicy. Przerywają one dotychczasowy sposób użytkowania arterii, a  zakłócenia w jej funkcjonowaniu realizowane są zarówno poprzez interwencje artystyczne, projekty animacyjne, jak i edukacyjne. Stąd też dość nietypowe miejsce prelekcji, jakim jest lokal ZKZL, mieszczący się na parterze kamienicy przy ulicy Święty Marcin 63.
Szczegółowy program jest natomiast dostępny na stronie www.zamek.poznan.pl
Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Lokal ZKZL, ul. Św. Marcin 63, Poznań
© PM

Brama Berlińska była usytuowana na Świętym Marcinie w pobliżu skrzyżowania z ulicą Wałową (obecnie Kościuszki). Później na miejscu zburzonych fortyfikacji powstał miedzy innymi Zamek Cesarski. Pocztówka z około 1901 roku ze zbiorów © Przemysława Maćkowiaka

Brama Berlińska była usytuowana na Świętym Marcinie w pobliżu skrzyżowania z ulicą Wałową (obecnie Kościuszki). Później na miejscu zburzonych fortyfikacji powstał miedzy innymi Zamek Cesarski.
Pocztówka z około 1901 roku ze zbiorów © Przemysława Maćkowiaka

Opublikowano w kategorii Artykuły.