Spa-Francorchamps

Na południu Belgii w Górach Ardeńskich niedaleko Liege położony jest tor wyścigowy zwany popularnie „Spa-Francorchamps”. Jest to jeden z najstarszych obiektów do uprawiania sportów motorowych.

Początki jego datuje się na rok 1922, kiedy to rozegrano pierwszy wyścig motocyklowy. W kolejnych latach rozpoczęto ściganie się samochodami i bolidami. Pierwotnie tor biegł drogami publicznymi w trójkącie miejscowości Francorchamps-Burnenville-Stavelot. Do dzisiaj jadąc drogami w okolicach Spa, można zauważyć układy zakrętów niepotykane raczej na drogach lokalnych. Tor należał do bardzo szybkich, co było przyczyną wielu groźnych wypadków. W końcu uznano, że ściganie się po przeprofilowanych szosach, kluczących blisko zabudowań, jest zbyt niebezpieczne i podjęto decyzję o diametralnej przebudowie. Południową część toru poprowadzono po nowym śladzie i nitka asfaltu lawiruje teraz pomiędzy niewysokimi wzgórzami Ardenów. Zrobiono to na tyle umiejętnie, że wyścig o Grand Prix Belgii Formuły 1, który wrócił po kilkuletniej przerwie, nadal zalicza się do najszybszych w Europie, a bolidy rozwijają prędkości powyżej 300km/h. Tor znany jest z bardzo zmiennej pogody: położenie w niewysokich, ale zawsze górach, powoduje, że większość wyścigów przebiega w padającym deszczu. Takie warunki bardzo odpowiadały Michaelowi Schumacherowi, który wygrywał tutaj sześciokrotnie.

Odbywający się corocznie ma przełomie sierpnie i września wyścig Formuły 1 daje możliwość połączenia atrakcji sportowych z historycznymi. Ardeny były przecież miejscem niemieckiej operacji zaczepnej w grudniu 1944 roku. Droga, którą prowadzi dogodny dojazd do toru podczas Grand Prix i którą kiedyś ścigali się kierowcy, była osią natarcia Grupy Bojowej „Peiper” z Malmedy na Stavelot. Zgrupowanie to zostało ostatecznie zatrzymane przez Amerykanów pod La Glaize, gdzie można zwiedzić muzeum i obejrzeć prawdziwy czołg „Königstiger”. Tak zasłużony obiekt sportowy jak „Circuit de Spa-Francorchamps” posiada też muzeum, przedstawiające zbiory własne i historię motoryzacji. Ciekawą miejscowością jest Spa, będąca niegdyś znanym uzdrowiskiem. O dawnej świetności przypominają secesyjne budynki kasyn i zakładów kąpielowych dla kuracjuszy.

Lokalizacja toru na maps.google.pl

© Michał Budnik

Tor Spa-Francorchamps podczas F1 GP Belgii 2009 (2)

Tor Spa-Francorchamps podczas F1 GP Belgii 2009 (3)

Tor Spa-Francorchamps podczas F1 GP Belgii 2009 (4)

Tor Spa-Francorchamps podczas F1 GP Belgii 2009 (5)

Tor Spa-Francorchamps podczas F1 GP Belgii 2009 (7)

Tor Spa-Francorchamps podczas F1 GP Belgii 2009 (8)

Tor Spa-Francorchamps podczas F1 GP Belgii 2009 (9)

Tor Spa-Francorchamps podczas F1 GP Belgii 2009 (10)

Tor Spa-Francorchamps podczas F1 GP Belgii 2009 (11)

Tor Spa-Francorchamps podczas F1 GP Belgii 2009 (12)

Tor Spa-Francorchamps podczas F1 GP Belgii 2009 (13)

Opublikowano w kategorii Artykuły.